Deneme

Yarenler Memleketi

Yürüyor yapraklar halı  ayağının altında.Yüreğinin dokuma tezgahında bir kızıl,bir sarı ,bir kahverengi iplikten dokunmuş ilmek ilmek.En tazesini nasıl da unuttum?diyor kendi kendine.Hani azıcık kalmış ya ondandır! diyerek cevaplandırıyor hemen ardından.Bir parçacıkta  yeşil vardı öyle ya!Ayaklarının altına serilmiş halının desenlerindeki renkler arasında.

Nasıl bir dinginlik bu böyle diyor kendi kendine.Sonra bir melodi geliyor bir yerlerden kulağına. Ayakları daha hızlı hareket ediyor bir an önce dokunmak ister gibi havada kahkahalar atan notaların solfejine.

İşte ilerde! 

Kaldırım kenarına oturmuş minik bir yürek.Kafasında bir şapka çocukluğumdan kalma sanki, dudaklarında söylediği şarkı gülümsemesiyle bütünleşmiş muhteşem.Nota defteri yüreğinden dökülenler etrafı neşeyle donatmış.Elinde tamburası ne harikulade bir konser yürekleri besliyor hem de en zengininden.

Giydiği pantolonu abisinden mi kalma ne! Paçaları katlanmış bağcıklı pabuçlarının üstünde.Koskocaman ormanda yalnız mı ?

Yok canım…

Yanında ona eşlik eden neşeli dostu bir kurt köpeği asilzadelerden.Ama gelin görün ki pek asilliği kalmamış bu kahkahalı melodiler içinde.

Kaptırmış kendini notalara , ufaklığın kahkahasına karışmış neşesi , ikisi birden tek yürek bir muhabbet , diyecek bir şey yok keyiflerine.Kaldırmış ön patilerini havaya  , alkış tutup dostuna yarenlik ediyor muazzam yüreğiyle.Sanki duyun sesimizi gönlümüzün der gibi bakıyor etrafına.Neşelenin , gülün , eğlenin doyasıya.

Localar, koltuklarında ağaçların , ağaçkakanlar, güvercinler , saksağanlar , bülbüller  ve tabii kumrular sarmaş dolaş;

“ İyi seyirler.Hoşgeldiniz.” diyerek karşılıyorlar.” 

“Buyurun ,sağ altıncı dalımız henüz boş ,oturunuz lütfen.” diye ekliyorlar pek bir misafirperver biçimde.Yüreği huzurlu, gülümsüyor ve oturuyor henüz dolmamış yere.

Tamburun gövdesi ,ben dede yadigarıyım diyor.Bakmayın tenimin buruştuğuna ,az çalıp söylemedi bu yürek .Gün geldi efkardan çalıp söyledi gün geldi mutluluktan.Ama bugün bir başka çalıp söylenir tazecik minik parmaklar arasında.Parmakları dokunurken tellere  minik yüreğin , keyiflenir tambura.Eski nota defterleri karıştırılır eşlik etmek için minik yüreğe.

Ne güzel bir sahne bu yürek , ne muhteşem bir kalp çarpıntısı bu. Melodiler uçuruyor yürekleri mutluluktan yükseklere.Ve alkış tutuyorlar neşeyle ,gönlü zengin yarenler memleketinde.

Yarenlik ederek yarenlerine.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.